Pielęgnacja chorego

Odleżyny przysparzają choremu dużo cierpień, mogą przyczyniać się do poważnych powikłań i znacznie opóźniać proces leczenia. W skrajnych przypadkach, mogą nawet doprowadzić do śmierci.

Co to są odleżyny?

Odleżyny to obszar zlokalizowanego uszkodzenia skóry i znajdujących się pod nią tkanek. Powstają w miejscach, na które ciężar ciała chorego wywiera nacisk podczas przebywania stale w tej samej pozycji leżącej lub siedzącej. Szczególnie podatne na powstawanie odleżyn są osoby starsze, ale do ich powstawania mogą przyczyniać się także otyłość, cukrzyca, miażdżyca, nietrzymanie moczu czy stolca, zaburzenia lub brak czucia bólu. Pierwszymi objawami powstawania odleżyn są trwałe zaczerwienienie skóry, obrzęk, otarcia, pęcherze naskórka, otarcia naskórka, ból.

Odleżyny to z pozoru mało znacząca dolegliwości, jednak w rzeczywistości dla wielu z nas ta dolegliwość staje się istotnym problemem, zwłaszcza gdy dotyka naszych bliskich. Dlatego powinniśmy za wszelką cenę przeciwdziałać powstawaniu odleżyn, które nie tylko utrudniają ale często wręcz uniemożliwiają aktywną rehabilitację chorego. Właściwa profilaktyka to mniejsze cierpienie chorego, jego szybszy powrót do zdrowia, niższe koszty leczenia oraz odciążenie opiekunów.

 

Co zrobić gdy pojawią się pierwsze objawy odleżyn?

Najlepiej działać zanim jeszcze cokolwiek zacznie się dziać. Nie dopuścić do powstania odleżyny, nawet w jej najwcześniejszym stadium. Jednak gdy zaobserwujemy, że odleżyny już się pojawiły, należy szybko interweniować aby nie prowadzić do ich pogłębiania. Należy przede wszystkim pamiętać o częstej (min. co 2-3 godziny) zmianie pozycji chorego oraz o odciążaniu miejsc narażonych na ucisk (m.in. stosowanie wałków, podkładek, specjalnych materacy).

Jeżeli chory jeździ na wózku dobrze jeśli, co kilka godzin, zmienia pozycję siedzenia lub unosi ciało na ok. 15 min. Jeśli nie musi korzystać z wózka cały dzień, nie powinien pozostawać w tej samej pozycji siedzącej dłużej niż kilka godzin. U chorych powinniśmy zwracać szczególną uwagę na higienę okolic intymnych, oraz dbać o dostęp powietrza do skóry. Aby złagodzić ból chorego powinniśmy także sięgnąć po bardzo łagodne, delikatnie pieniące się preparaty myjące np. Balsam PC 30, który ogranicza działanie potu, zachowuje właściwe pH i nawilżenie skóry, ułatwia utrzymanie higieny nawet w przypadku pacjentów unieruchomionych. Trzeba także właściwie zabezpieczać skórę, stosując płyn PC 30V, który działa odkażająco, zwiększa odporność na ucisk i przyspiesza regenerację skóry.